9788242118769.jpg
Fakta
Produsert av: LBF
Utgitt: 01.08.2006
CD - Spilletid 03:50:32
Antall CDer: 3
ISBN: 9788242118769
Målform: Bokmål

Trond Berg Eriksen

Filosofihistorien på 200 minutter

Serietittel: 200 minutter

Utsolgt (gjelder CD-format). Nytt opplag vurderes.
Pris: kr 349,00
Kjøp
Pris: kr 306,00 (Mer info)

Hør utdrag

Filosofihistorien på 200 minutter består hovedsakelig av tekster fra bøkene "Vestens tenkere" og "Undringens labyrinter", men er satt sammen til en lydbok med spesiell tanke på muntlig formidling. Lydboka egner seg glimrende for ExPhil-studenter før eksamen og for alle andre med lyst til å lære om filosofi.

Hvil dine øyne og lytt deg klok. Filosofihistorien som lydbok! Et av menneskenes særlige kjennetegn er at de kan tenke. De tenker ikke bare om tingene i tiden og rommet, men også omkring seg selv, sine egne handlinger og roller. Videre tenker de også omkring sine egne tanker. Filosofi kalles gjerne en mer omhyggelig og metodisk form for tenkning, og den egentlige filosofien oppstod som en tenkning om tenkning. Å formidle tenkningens historie trenger ikke bare skje gjennom trykte tekster. Tale kan være en vel så egnet måte. For Sokrates i oldtidens Hellas var samtalen den viktigste måten å filosofere på. Å lytte til filosofiens historie som lydbok, fortalt av en av Norges fremste formidlere, kan derfor minst like lærerikt som å lese om den.

I denne lydboken forteller Trond Berg Eriksen på en klar og lettfattelig måte om de viktigste filosofene fra oldtidens greske tenkere slik som Sokrates, Platon og Aristoteles og fram til det 20. århundres filosofer, slik som Heidegger, Wittgenstein og Foucault.